Jobbar vidare med det svartvita
ByI början av januari skrev jag att jag köpt en dvd-kurs i bildbehandling i Photoshop från Moderskeppet. Men på grund av ett litet problem (jag hade inte Photoshop) så har kursen legat på hyllan, så att säga. Men nu, med CS6-betan installerad, är det dags.
Jag har alltid haft väldigt lite tålamod med bildbehandling. Det har aldrig lockat mig att sitta och pilla och retuchera och greja i timtal med bilder, jag vill att det ska gå snabbt och enkelt. Helst ingen bildbehandling alls, utan låta kameran och det fotografiska seendet göra jobbet. Så är ju fallet med Hipstamatic-bilderna jag tagit. Direkt från kamera till tryckt bild.
Lightroom har hittills erbjudit en gyllene medelväg. Med sina enkla och riktigt bra funktioner och reglage går det snabbt och effektivt att skapa riktigt schyssta bilder, när jag känt för det. Därför var det med en viss skepsis jag började kika på Photoshopkursen. Jag förväntade mig att drabbas av ”nä jag orkar fan inte”-känslan. Men döm om min förvåning när det inte blev så. Kursen innehåller enkla, snabba och effektiva arbetssätt och tekniker, precis som jag vill ha det.
Här är två versioner av samma bild. Den första är redigerad i LR och den andra i PS. Okej, nu har jag inte lagt ner timmar på att få dem exakt lika, men målet var samma: Ljusa upp, skärpa, fokus på Anna och Astrid, vinjettering.
Skillnaden är givetvis inte milsvid, men Photoshop erbjuder definitivt mer kontroll över ljuset och kontrasterna i bilden.


2 Comments
Vilken fin bild det är! Jag tycker det också är en fin bild att göra svartvit. Det är rätt skönt att använda det svartvita ibland för att ta bort förgdistraktion. Bilden blir liksom ”renare”.
Jag tycker faktiskt den som redigerad i Lightroom är bättre för min smak. Jag tycker att PS-varianten är för mörk i högerkanten. Samtidigt är LR-varianten mer dynamisk i träden bakom. Det är precis som att Lightroombilden har bättre dynamiskt omfång liksom.
Jag tycker att linjerna från staketet leder ögat bra mot huvudmotivet så jag tycker inte att man behöver vinjettera alls faktiskt.
Testa också att splittona, antingen i PS eller i LR. Det är grymt snyggt. Bara 2-3 på mättnad i Lightroom. Bara en pyttetouch av färg i högdagrar och skuggor. Det är grymt snyggt.
Men bra första försök. Det finns ju miljoner sätt i PS. Kollar man på proffs som t ex Lennart Nilssons assistent Eva-Teréz Gölin som är rn grym PS-redigerare. Hon har några sköna svartvitaredigeringsguider i Kamera & Bild med typ 10 justeringslager med kurvor för en svartvit bild. Men bra blir det…
Ja jag tycker nog också att PS-bilden blev för svart i högerkanten. Det har att göra med tekniken att ”måla fram” en vinjettering i ett justeringslager. Jag borde målat mer till höger.
Men å andra sidan håller jag med dig. Sen kanske inte behöver vinjettering alls. Ska prova nästa gång jag sitter vid stordatorn.
Själv tycker jag att PS-bilden hade mer ”stuns”, bättre gråskalor än LR-bilden som jag upplevde aningen ljus. Men det handlar ju givetvis helt om hur man gjort den i LR. Jag kan troligen, med lite mer jobb, få bilderna att bli snarlika.
I kursen förespråkar läraren Anders Jensen att jobba så långt det går i LR, sedan göra resten i PS. Utmaningen är alltså att lära sig när man inte kan göra mer i LR.